verze pro tisk

Bezlepkové potraviny pro celiaky

31. říjen 2012

V některých obchodech jsou k dostání takzvané bezlepkové potraviny. Pro ty z vás, kteří neví, oč se jedná, je určen následující článek.

Pro koho jsou určeny bezlepkové potraviny

Bezlepkové potraviny jsou určeny především pro lidi, kteří trpí nemocí zvanou celiakie. Toto onemocnění, kterým v současné době trpí jen v tuzemsku několik desítek tisíc lidí, a to včetně malých dětí, způsobuje negativní reakce organismu ve chvíli, kdy člověk pozře potravinu, v níž je obsažen lepek. Přítomnost lepku v těla celiaka může způsobit průjmy, má však také mnohem horší následky, mezi něž patří třeba chudokrevnost, problémy s růstem, případně dokonce i neplodnost. Strava, která obsahuje lepek, může nemocnému způsobit také depresivní stavy. V minulosti byla tato nemoc velmi podceňována, dnes se jí však věnuje mnohem větší pozornost, což je jistě dobře.

Úroveň prodeje bezlepkových potravin se zvedá

To, že celiakie je problémem, o němž je potřeba co nejvíce informovat a vědět, dokazuje i snaha vytvářet speciální bezlepkové potraviny. Lidé, kteří trpí celiakií, díky tomu nemusejí složitě vyhledávat potraviny, které lepek neobsahují, díky označení přímo na obalech potravin mají práci zjednodušenou. Bezlepkové potraviny dnes nabízí stále větší množství obchodů, některé z nich, jako například internetový obchod ekoworld.cz, se na tento druh potravin přímo specializují.

Bezlepkové potraviny, jak již bylo zmíněno, nesmí obsahovat lepek. Ten je přítomen v některých obilninách, a to zejména v pšenici, žitu a ječmenu. Obsahují jej však také mléčné potraviny. V obchodech, které jsou orientovány na bezlepkové zboží, lze dnes běžně pořídit samotné bezlepkové suroviny ( bezlepkovou mouku a další obiloviny), ale rovněž i hotová bezlepková jídla, které jsou připravena k okamžité konzumaci.

[Nahoru ↑]


Hodnocení


Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

ambi23

čtvrtek, 8. listopad 2012
20:50

ambi23

O zdravých potravinách se také můžete dočíst na http://www.visnaturae.cz/


posted by: ambi23 (jan.potucek(a)seznam.cz) [Odpovědět]