verze pro tisk

Tepelná čerpadla: Řešení pro úsporné vytápění

10. leden 2011

Vytápěním domu za pomoci tepelného čerpadla ušetříte až 80 % nákladů. Pokud uvažujete, že si tento moderní zdroj energie pořídíte, můžete si vybírat mezi několika druhy. Jaké jsou typy tepelných čerpadel?

Tepelná čerpadla: Tři typy

Tepelná čerpadla rozlišujeme podle zdroje, z kterého si odebírají teplo, na tři typy: vzduch-voda, země-voda či voda-voda. Tepelná čerpadla vzduch-voda získávají více než 2/3 tepla z venkovního vzduchu. Tuto energii pak předávají do okruhu topné vody pro vytápění a ohřev teplé užitkové vody, přičemž pracují automaticky i při venkovních teplotách až - 20 °C. Výstupní teplota je pak až + 60 °C.

Tepelná čerpadla vzduch-voda můžete umístit uvnitř i venku. Mají automatický a tichý provoz a snadno vytopí dům s obytnou plochou až do 270 m2. Dokonce si lze pořídit i systém tepelného čerpadla s možností chlazení pro horké letní dny.

Tepelná čerpadla země-voda odebírají teplo zdrojům umístěným ve vrtech či ze zemního kolektoru. Hodí se pro centrální vytápění a ohřev vody v rodinných domech, bytech, penzionech, krytých bazénech, a to až do výstupní teploty + 60 °C. Tepelná čerpadla voda-voda pak odnímají teplo z vodní plochy, ať už se jedná o rybník, řeku či spodní vodu ve studně. Dům však musí být situován v bezprostřední blízkosti vodního zdroje.

Investice do tepelného čerpadla se vrátí během 3–8 let

Pořizovací náklady na tepelné čerpadlo sice nejsou nejnižší, ale díky výrazným úsporám na energiích se vám vrátí během 3–8 let. Tepelná čerpadla jsou nezávislým zdrojem získávání tepla, takže se vás stále rostoucí ceny energií dotknou jen nepatrně.

Navíc se jedná o ekologický způsob vytápění, takže s tepelným čerpadlem zatěžujete životní prostředí jen minimálně.

[Nahoru ↑]


Hodnocení


Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!