verze pro tisk

Jak si vybrat hypotéku

12. leden 2011

Pokud si plánujete v letošním roce pořídit vlastní bydlení, neváhejte. Ceny hypoték klesly na minimum, úrokové sazby začínají na 3,7 %. Banky nabízejí mnoho způsobů, jak koupi nemovitosti financovat. Zde se můžete podívat na přehled produktů, které jsou na trhu.

Co vědět před hypotékou

Před pořízením hypotéky navštivte více bank a nechte si nasimulovat různé nabídky. Sledujte akce, které bankovní domy nabízí – bez poplatku za vyřízení, vedení účtu zdarma a další.

Při volbě fixace zvažte, zda nebudete mít v dohledné době k dispozici finanční hotovost, kterou byste mohli část dluhu umořit. Potom volte raději kratší fixaci (i za cenu vyšší úrokové sazby). Mimořádné splátky jsou jinak sankciovány.

Klasická hypotéka

Účelový úvěr na bydlení, kdy klient účel přímo dokládá například kupní smlouvou. Vyberete si konkrétní nemovitost, a pak jdete sjednávat úvěr. Banky dnes nabízejí i velmi flexibilní úvěr (hypotéku na míru) – můžete si sami volit délku fixace, můžete vkládat mimořádné splátky, lze využít odklad či přerušení splátek a další. Nižší úrokovou sazbu můžete získat například uzavřením životního pojištění u téhož ústavu.

Hypotéka „naruby“

Nejprve jdete do banky a zjišťujete, na jaký úvěr vlastně dosáhnete. Banka vám většinou dá termín, do kterého musíte nemovitost vybrat, aby vám garantovala danou nabídku. Má to několik výhod. Zejména se nemusíte obávat, že zaplatíte realitní kanceláři zálohu a potom zjistíte, že úvěr nedostanete.

Americká hypotéka

Produkt, při kterém nemusíte vůbec dokládat účel. Potřebujete si koupit vybavení bytu, auto, nebo vyřešit vypořádání dluhů? Americká hypotéka je spotřebitelský úvěr, jehož splacení je zajištěno zástavním právem k nemovitosti. Její obrovskou výhodou je možnost kdykoli úvěr doplatit bez jakýchkoli sankcí.

Bez dokládání příjmů

Pokud nemůžete doložit příjem (například po mateřské dovolené, zaměstnání v zahraničí), nemusíte zoufat. Hypotéku je možné získat i tak. Schopnost splácet se potvrzuje čestným prohlášením. Počítejte však, že za tuto hypotéku zaplatíte mnohem více, úroková sazba dosahuje dvojnásobku běžné sazby.

[Nahoru ↑]


Hodnocení


Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!