verze pro tisk

Řidiči si musí dát pozor na stav vozidla, a to zejména na pneumatiky

17. srpen 2012

Majitelé vozidel by měli neustále kontrolovat jejich stav. V případě, že by automobil nebyl v dobrém stavu, riskovali by na silnicích své zdraví a život, ale také život dalších účastníků silničního provozu. Při kontrole stavu vozidla je velmi důležité zaměřit se na pneumatiky.

Volba pneumatik

Pneumatiky pro vozidlo se vyrábějí v několika variantách. Především je nutné rozlišit, pro jaké roční období jsou vhodné. Pakliže nepoužíváme univerzální pneumatiky, které mají hluboké sezonové drážky a jsou vhodné i na zimu, je potřeba pneumatiky pro vozidlo měnit dle ročního období. V České republice platí, že od počátku listopadu je povinnost nazouvat zimní pneumatiky v případě, že na vozovce leží souvislá vrstva sněhu, případně se dá předpokládat, že během jízdy sníh napadne. Pakliže by řidič vyjel na sníh v letních pneumatikách, vozidlo by s chovalo zcela jinak a majiteli vozidla by nepomohly ani kvalitní a moderní plechové disky, které samy o sobě jízdní vlastnosti vozidla na mokré či zasněžené vozovce nijak neovlivňují. Jízda v zimě na letních pneumatikách je velmi riskantní, vozidlo se chová úplně jinak, mění se brzdná dráha, automobil má tendenci v zatáčkách dělat smyky. Řidiči, kteří v zimě risknou jízdu na letních pneu, jsou skoro sebevrazi, kteří se neváží svého života ani života druhých.

Řetězy

Pro jízdu na sněhu je samozřejmě často zapotřebí mít také sněhové řetězy. Musí se jednat o velmi odolné a pevné řetězy, které se během jízdy nerozpadnou. Sněhové řetězy jsou nezbytnou výbavou zejména v horských a podhorských oblastech, kde se sníh na silnicích udržuje prakticky po celou zimu.

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 5 hvězdiček/ Hodnoceno: 1x

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!