verze pro tisk

Aktuální ceny dálničních známek v ČR

11. květen 2013

V České republice řidiči již několik let platí za průjezdy dálnicemi a vybranými rychlostními silnicemi. Každý řidič, který se se svým vozidlem dostane na dálnici, musí mít platnou dálniční známku, jinak mu hrozí sankce.

Dálniční známky 2013 sice již většina řidičů, která dálnice využívá po celý rok, jistě dávno má, nicméně není na škodu si připomenout, kolik vlastně tyto známky stojí. Je to praktické zejména pro lidi, kteří je ještě nemají zakoupené a chystají se někam jet, přičemž se nehodlají trmácet po okresních silnicích, kdy je cesta mnohem delší a únavnější a logicky se tím také zvyšuje spotřeba benzínu.

Roční dálniční známka 2013

Dálniční známka ČR se dá pořídit ve třech variantách. Nejvyužívanější je přitom celoroční dálniční známka, která v současné době pro osobní vozidla stojí 1.500 Kč. Tato suma se mnohým zdá poměrně vysoká, nicméně při propočtení na měsíc to rozhodně není nijak vysoká cena. Stačí se jen podívat do některých z okolích zemí, kde jsou dálniční známky mnohdy až několikanásobně dražší.

Je sice pravda, že naše dálniční síť stále není tak hustá a kvalita dálnic také ne vždy vyhovuje, ale jejich stav se přeci jen v posledních letech výrazně zlepšil.

Další varianty dálniční známky v ČR

Kromě celoroční dálniční známky 2013 lze zakoupit na benzínových čerpacích stanicích či například na pobočkách České pošty také měsíční a desetidenní varianty.

V případě měsíční dálniční známky 2013 zaplatíte 440 Kč, desetidenní známka pak stojí 310 Kč. Tyto dvě varianty jsou tedy při přepočtu na celý rok výrazně dražší nežli celoroční varianta.

Jsou tak vhodné spíše pro příležitostné jízdy po dálnici, hojně je pak samozřejmě využívají zahraniční řidiči, kteří tuzemskem jen projíždějí, případně zde tráví jen několik dní.

Nákladní vozidla platí mýtné

Na závěr bych ještě připomněl, že dálniční známky platí pouze pro osobní vozidla. Automobily, které mají hmotnost nad 3,5 tuny, tedy nákladní vozidla, dálniční známky nemají, ty platí prostřednictvím elektronického mýtného.

Více informací o dálničních známkách ( nejen) v České republice se dozvíte na portále tolls.eu. Ten mapuje údaje o dálničních známkách i o výších cen benzínu po celé Evropě. Data jsou zde pravidelně aktualizována.

[Nahoru ↑]


Hodnocení


Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!