verze pro tisk

Výbojky a jejich druhy

25. červenec 2012

Výbojky jsou zařízeními, která se používají pro osvětlení. Jedná se zpravidla o uzavřené trubičky. Do nich je vehnána směsice plynů a par. Součástí každé výbojky jsou také elektrody, pomocí nichž je do zařízení přiváděn elektrický proud. Jakmile je do výbojky přiveden elektrický proud, dochází díky přítomnosti zmíněných plynů a par k přeměně elektrické energie na světlo.

Halogenidové výbojky

Existuje celá řada druhů výbojek. Za velmi efektivní jsou považovány kupříkladu halogenidové výbojky. Kromě vysoké efektivity se vyznačují i mimořádně nízkou spotřebou elektrické energie. Zároveň u nich lze vyzdvihnout také dlouhou životnost, což pro některé další druhy výbojek a jiných typů osvětlení rozhodně tolik neplatí. Mezi přednosti halogenidové výbojky lze zařadit i fakt, že po celou dobu používání poskytují konstantní světlo. Oproti například klasickým žárovkám navíc výbojky disponují přirozenějším světlem, které je pro lidské oči mnohem příjemnější. Výbojky navíc obvykle mají i speciální UV filtr, který zabraňuje blednutí barev.

Další druhy výbojek

Kromě halogenidových výbojek se v různých situacích používají také sodíkové výbojky či rtuťové výbojky. Všechny uvedené druhy se řadí mezi takzvané vysokotlaké výbojky. Máme však také nízkotlaké výbojky. Rtuťové nízkotlaké výbojky zná asi úplně každý, obecně jsou však známy spíše pod pojmem zářivky, tedy osvětlením, které je typické například pro prostor kuchyně, hlavně tedy kuchyňské linky.

Výbojky lze také rozlišovat podle toho, z jakého materiálu je vytvořeno těleso. Obvykle mají výbojky těleso ze skla, může být i například z korundu a dalších materiálů. Výbojky a další druhy osvětlení lze pořídit v internetovém obchodě zarovky.inshop.cz, který je specialistou na výbojky OSRAM.

[Nahoru ↑]


Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!