verze pro tisk

Vybíráme garážová vrata

9. listopad 2011

Každá domovní garáž, která je určena pro ochranu aut, by měla být opatřena kvalitními garážovými vraty. Garážová vrata musejí být dostatečně odolná tak, aby zabraňovala případnému vniknutí nežádoucích osob a ochránila tak majetek vlastníků domu.

Základní kritéria pro výběr garážových vrat

Pro garážová vrata platí, že pokud je garáž součástí domu, měla by být vybrána taková vrata, která vzhledově i barevně ladí s celkovým designem domu. Co je však daleko podstatnější při jejich výběru - musejí být v případě uzavření neprostupná, člověk bez ovládání by se skrz ně do garáže neměl dostat.

Garážová vrata lze dnes ovládat manuálně, většina majitelů garáží si však raději pořizuje garážová vrata, která mají elektrický pohon. Při otevírání a zavírání tak není potřeba žádné větší námahy. Majitel ocení zejména otevírání na dálkové ovládání, kdy při vjezdu s autem do garáže ani nemusí vylézat z vozu. Zejména v zimních měsících, kdy venku panují mrazy, se jedná o neocenitelnou výhodu, pokud můžeme využít k zavírání a otevírání garážových vrat dálkové ovládání.

Typy garážových vrat

Při výběru garážových vrat máme dnes možnost si vybrat hned z několika druhů těchto produktů. Firmy, které se výrobou, prodejem a montáží garážových vrat zabývají, běžně nabízejí svým zákazníkům sekční vrata, posuvná vrata a dále pak také rolovací či výklopná garážová vrata. Jednotlivé druhy se liší ve způsobu otevírání, rozdílná je také schopnost udržovat v garáži teplo a nejít se dá i mnoho dalších detailů. Je těžké obecně říci, která garážová vrata jsou nejvhodnější, záleží mimo jiné na tom, jakým prostorem disponujete v bezprostřední blízkosti garáže.

Sekční vrata - nejoblíbenější typ

Podíváme-li se konkrétně například na sekční vrata, pak v jejich případě lze vyzdvihnout zejména nízkou hlučnost během jejich provozu, výborné tepelně-izolační vlastnosti a také vysokou spolehlivost, neboť sekční vrata patří mezi vůbec nejspolehlivější ze všech typů. Nejen díky těmto vlastnostem jsou sekční vrata v poslední době vůbec nejprodávanějším typem. Při otevírání vrata zajíždějí pod strop garáže, což znamená, že není potřeba mít před garáží prakticky žádný volný prostor. Určitou spojitost se sekčními vraty mají posuvná garážová vrata, hlavní rozdíl zde spočívá v tom, že se otevírají do boku a mají také horší tepelně-izolační vlastnosti.

Ostatní typy vrat

Nejdražší a možná i nejméně praktickou záležitostí jsou pak rolovací garážová vrata, co je však naopak upřednostňuje před dalšími typy je jejich snadná montáž. Dají se namontovat přímo do otvoru garáže, za něj či před něj, aniž by byla potřeba nějakých složitých úprav. U rolovacích vrat je ale také nutné říci, že mají asi nejhorší vlastnosti z hlediska udržování tepla v garáži, nehodí se tak příliš do garáží, které pravidelně vytápíme.

Často se setkáme také s výklopnými garážovými vraty. Zde lze vyzdvihnout ten fakt, že se nehodí pro garáže, před nimiž není dostatek volného prostoru, například je přímo před garáží komunikace či chodník. Jejich otevíráním by totiž snadno mohl kolemjdoucí přijít k úrazu.

[Nahoru ↑]


Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!