verze pro tisk

Pásová pila a pilové pásy: Jak správně vybrat?

7. leden 2011

Jak snadno uříznout jakýkoliv typ dřeva, kovu či plastu? Skvělým pomocníkem je pásová pila a pilový pás. Ale jak vybrat správnou pásovou pilu a pilový pás?

Pásové pily: Různé druhy pro různé činnosti

Pro bezchybné řezání je třeba nejdříve vybrat správnou pásovou pilu, která splní vaše požadavky na výkon. Zamyslete se nad tím, na co chcete pilu využívat, abyste si například nepořídili pilu s nepřiměřeným výkonem a cenou.

Práce na stavbách vyžaduje spíše lehčí a snadno přenosnou pásovou pilu vybavenou ideálně průmyslovým motorem se šnekovou převodovkou. Do zámečnictví a kovovýroby se hodí pásová pila s natáčením ramene na úhly, nejlépe oboustranně. Jestliže neplánujete pilu převážet, využijte typ s motory na 400 V s dvourychlostním provedením.

Jaká pásová pila je vhodná pro sériové řezání kovu? Nejlepší je využít automatickou pásovou pilu s automatizovaným podáváním materiálu, a aby se zabránilo špatnému podání nerovných tyčí, je dobré využít plovoucí svěrák. Pro vyřezávání tvarů do dřeva je ideální vertikální pásová pila v robustním provedení a stabilní konstrukce ze šedé litiny, přičemž je důležité přesné vedení pilového pásu. Hliníkové a plastové profily profesionálně oddělí vysokoobrátková kotoučová pila s kotoučem s tvrdokovovými destičkami.

Výběr pilového pásu: Roli hraje rozměr a ozubení

Specializovaná firma vám společně s výběrem pásové pily ráda pomůže vybrat i vhodný pilový pás. Při výběru pilového pásu, který obvykle bývá vyroben z nástrojové oceli (bimetalické nebo tvrdokovové), musíte přihlédnout k tomu, jaký má být jeho požadovaný rozměr. Dále je třeba rozvážit správné ozubení. S tím vším vám specialisté rádi poradí.

Například k robustní pásové pile na řezání velkých ocelových konstrukcí se hodí pilový pás nejméně 34 mm široký s vedením v tvrdokovech. Pila na sériové řezání kovu stejně tak vyžaduje pilový pás minimálně 34 mm široký a s dvousloupcovým řešením.

Výrobci pásových pil:

[Nahoru ↑]


Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!