verze pro tisk

Jak vybrat záclony do bytu?

30. listopad 2013

Používání záclon je v našich končinách tradicí. Zatímco například domácnosti v angloamerických zemích si na tento doplněk interiérů příliš nepotrpí, v tuzemsku se najde jen málo bytů a rodinných domů, jejichž okna by nezdobily pěkné a moderní záclony.

Proč jsou u nás záclony tak oblíbené?

Jaký mají záclony význam? Jsou poměrně zajímavým doplňkem, který má kromě estetické funkce také funkci praktickou. V našich končinách totiž nemáme rádi, když nám někdo skrz okna kouká dovnitř naší domácnosti. Stačí k oknu dát záclony a rázem zvenčí nikdo nic nevidí.

Jaký typ záclon vybrat?

Pokud chcete, aby záclony plnily tuto funkci, je vhodné zvolit spíše tmavší či méně průhledné varianty. Klasikou jsou v tomto případě silné bílé záclony. Pokud je vybíráte vyloženě jako estetický doplněk do bytu, pak je ovšem lepší zvolit spíše průhlednější záclony, které vypadají útulněji.

Uvažujte nad správnými rozměry

Při výběru záclon, ať už zvolíte jakýkoliv typ, je důležité si je správně naměřit. Zejména tehdy, kupujete-li si metrové záclony, které vám teprve v obchodě nastřihají podle vaší potřeby. Mějte přitom na paměti, že chcete-li mít záclony zřasené, bude jejich celková délka větší, nežli je délka okna.

Ideální je řasení, kdy je záclona zhruba dvakrát delší nežli délka okna. Takto řasené záclony do bytu vypadají velmi pěkně. Řasení je ideální například pro záclony do obýváku, ovšem stejně dobře působí také v ložnici, kde je navíc můžete doplnit i o závěsy, kterými dosáhnete zastínění místnosti ve chvíli, kdy budete chtít spát přes den.

K parapetu nebo až na zem?

Kromě toho je dobré také zapřemýšlet nad tím, zda zvolíte záclony k parapetu, nebo dáte přednost delším záclonám, které sahají až k zemi. V místnostech typu obývací pokoj či ložnice se hodí spíše delší varianty, do koupelny či do kuchyně jsou pak praktičtější naopak záclony, které končí u parapetu.

[Nahoru ↑]


Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!