verze pro tisk

Exotická dřevina Hevea vyniká lepšími vlastnostmi nežli dub

15. únor 2012

Při výrobě nábytku, doplňků do domácnosti či například schodiště je důležité volit kvalitní dřevo, které bude mít dostatečnou tvrdost, odolnost a bude mít i s přibývajícím věkem stále stejné vlastnosti a barvu. Klasické dřeviny, které jsou v našich končinách pro výrobu nábytku a dalších dřevěných věcí a staveb využívány, se stále častěji nahrazují exotickými dřevinami. Je to dáno jednak jejich větší tvrdostí, nižším objemovým sesycháním či vyšší hustotou, ale také jejich velmi příjemným vzhledem a vůní.

Obliba tropických dřevin roste

Prodej dřeva v obchodech naznačuje, že Češi si exotické dřeviny, respektive nábytek z nich, vyhledávají stále častěji. Zajímavostí bezesporu je, že cena dřeva, které pochází z tropických oblastí, není nijak závratně rozdílná od cen dubu, buku a jiných, pro střední Evropu typických dřevin.

Dřevo Hevea a jeho vlastnosti

V posledních letech roste například prodej dřeva Hevea. Jedná se o malajský dub, který se svým vzhledem dosti podobá našemu dubu. Má však lepší vlastnosti. Z nich zmiňme například tvrdost tohoto dřeva. Hevea má dle Brinellovy stupnice tvrdost 4,2, zatímco dubové dřevo jen 3,9. Relativní tvrdost je pak na 109 procentech oproti klasickému dubu. Lepší vlastnosti má Hevea také v případě pevnosti v tlaku a v ohybu či vzhledem k objemovému sesychání.

Malajský dub se hodí pro interiéry

Dřevo z malajského dubu Hevea se náramně hodí pro interiéry. Lze jej využít pro schodiště v domě či pro tvorbu jednotlivých kusů nábytku. Cena dřeva se díky přítomnosti obrovských plantáží pohybuje na velmi dobré úrovni, nábytek ze dřeva Hevea tak rozhodně není oproti dubu drahý.

[Nahoru ↑]


Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!