verze pro tisk

Pilový pás: základ každé pásové pily na kov

1. leden 2013

Ti z nás, kteří pracují ve strojírenství, jistě slyšeli o zařízeních, kterými se dají provádět řezy na kovových, dřevěných či dalších podobně tvrdých materiálech. Ano, jedná se o pásové pily. Ty dokáží hravě řezat velmi tvrdé předměty, přičemž provedené řezy jsou maximálně hladké a přesné. Přesnost a kvalita řezů, které jsou prováděny pásovými pilami, ovlivňují zejména pilové pásy, které jsou v pile umístěny.

Výběr pilových pásů

Při výběru pásových pil na kov je potřeba si dát pozor hned v několika ohledech. Především je nutné zvolit pilový pás, který bude skutečně určen pro řezání takto tvrdých materiálů. Pakliže bychom zvolili pás, který nebude dostatečně odolný, dojde k jeho okamžitému poškození, respektive poničení jeho ozubení. Právě na kvalitu zubů pilových pásů je rovněž zapotřebí si dát velký pozor. V obchodech jsou dnes k dostání pilové pásy na kov s různým množství zubů. Jejich počet a utřídění přitom ovlivňuje kvalitu a ostrost řezů.

Životnost pilového pásu

Pilové pásy se vyrábějí z tvrdé oceli. Tím je zajištěno, že se při pohybu pásové pile neohýbají a nelámou se jim zuby. Ani nejkvalitnější pilové pásy však nemají neomezenou životnost. Jakmile jsou zuby otupělé, je nutné pilový pás co nejdříve vyměnit, jinak prováděné řezy budou nekvalitní a zpracovávaný kov pak bude prakticky na vyhození. Pakliže chceme mít co nejvýkonnější pilový pás s dlouhou životností, doporučuji zvolit špičkové bimetalové pilové pásy na kov, které jsou vysoce odolné vůči lámání a dalšímu mechanickému poškození.

[Nahoru ↑]


Hodnocení


Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!